Hakkımızda

Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Canbaz Mahallesinde 2010 yılının Nisan ayında üretime başlayan Burdan Yumurta’nın üretim tesisleri, bugün tüm dünyada yumurta üretim sektöründe kullanılan en üst teknolojiye sahiptir. Burdan Yumurta ayrıcalığını, üst düzey üretim teknolojileri ve biogüvenlik uygulamaları ile yoğun Ar-Ge faaliyetlerine dayalı yem kalitesinin bileşiminden almaktadır. A’dan Z’ye tam otomasyonlu sistemin hakim olduğu Burdan Yumurta tesislerinde, yumurtalar üretimden ambalajlamaya kadar tüm süreçlerden el değmeden geçerek tüketiciye ulaştırılmaktadır.


Burdan Yumurta üretim tesislerinde, zengin bir protein kaynağı olan yumurtanın insan sağlığı için taşıdığı değere daha fazla değer katmak amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Bu amaçla Burdan Yumurta olarak, gerek yarka yetiştirme tesisimizde, gerek yumurta üretim tesisimizde, gerekse tasnif ve paketleme tesisimizde her zaman öncelikle insan sağlığını gözetiyoruz. Kümeslerimizi veteriner hekimler denetiminde kontrol altında tutuyor, kümeslerden ambalajlamaya kadar tüm iş süreçlerinde hijyen konusundaki hassasiyetimizi koruyoruz. Burdan Yumurta, kaliteli ve hijyenik üretim anlayışını uluslararası alanda kabul görmüş “BRC Gıda Güvenliği” belgelendirme sürecine taşımıştır.

YUMURTA ÜRETİM TESİSİ

Burdan Yumurta, 1988 yılından beri profesyonel yem üretme tecrübe ve birikimini yumurta üretimine taşıyan Matlı Gıda Grubu’nun, Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Canbaz Mahalesi’nde, üst düzey üretim teknolojileri ve biogüvenlik tedbirleri ile toplam 300 bin metrekare arazi üzerinde kurduğu modern tesislerde üretilmektedir. Burdan Yumurta üretim tesisi, 785.000 adet civciv ve 2.150.000 tavuk kapasitesine sahiptir.


TESİSLER

Entegre bir yapıda kurulan Burdan Yumurta üretim tesisleri, üç ayrı tesisi bünyesinde barındırmaktadır.

– Yarka yetiştirme tesisi

– Yumurta üretim tesisi

– Yumurta gramajlandırma ve paketleme tesisi

YARKA YETİŞTİRME TESİSİ

Burdan Yumurta üretim tesislerinde, 56.000 metrekare arazi üzerine kurulmuş 12.500 metrekare kapalı alana sahip beş adet kümes bulunmaktadır. Kümesler, toplam 785.000 adet civciv kapasitesine sahiptir. Burdan Yumurta civciv yetiştirme tesisinde kümeslerin yanı sıra bir de sosyal tesis bulunmaktadır.

KÜMES OTOMASYON SİSTEMLERİ

Civciv kümeslerimizde yemleme, aydınlatma ve havalandırma sistemleri tam otomasyona dayalıdır. Otomasyon, kümeslerdeki basınç, ısı, nem, su basınç sensörleri ve zamanlayıcılarla sağlanmaktadır. Burdan Yumurta üretim tesislerinde civciv kümesleri, hayvanın sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için gereken yeterli ve temiz hava ile uygun sıcaklık ortamı açısından son derece elverişlidir. Kümeslerdeki havalandırma ve ısıtma sistemleri sayesinde kümeslerin sıcaklığı yılın 12 ayı istenen seviyelerde tutulmaktadır.

KÜMES BİOGÜVENLİK SİSTEMLERİ

Civciv yetiştirme tesislerinde civcivlerin sağlıklı yetişebilmesi için üst düzey biogüvenlik tedbirleri uygulanmaktadır. Civcivlerin ilk günden itibaren sağlık ve gelişim kontrolleri yapılarak koruyucu aşı uygulamaları civciv kümeslerinde takip edilmektedir. Civcivlerin içtikleri su, depodan çıktıktan sonra iki ayrı filtrenin ardından, UV dezenfeksiyon ünitesinden geçirilerek temizlenmektedir. Civcivlerin yemleri, Matlı Gıda Grubu’nun 1988 yılından beri yem üretim tecrübesi ve bu alandaki yasal gereklilikler çerçevesinde temin edilmektedir. Kümeslerdeki tüm uygulamalar çiftlik sorumlusu veteriner hekim tarafından kontrol edilmektedir. Kümeslerde su ve yem tüketimleri, günlük sıcaklık ortalamaları gibi tüm kayıtlar, bilgisayar ortamında hassasiyetle takip edilmekte ve kayıt altında tutulmaktadır. Burdan Yumurta civciv yetiştirme tesisinde, hayvanların sağlıklı biçimde yetişmesi için gereken tüm şartlar sağlanmaktadır.

YUMURTA ÜRETİM TESİSİ

Burdan Yumurta üretim tesisinde 244.000 metrekare arazi üzerinde kurulmuş 37.000 metrekare kapalı alana sahip toplam 2.150.000 tavuk kapasiteli 14 adet tavuk kümesi bulunmaktadır. Sekiz kattan oluşan kafes sisteminde tüm otomasyon ve biogüvenlik sistemleri uygulanmaktadır. Burdan Yumurta üretim tesisinde kümeslerin yanı sıra bir de sosyal tesis bulunmaktadır.

KÜMES OTOMASYON SİSTEMLERİ

16 haftalık yaşa gelen civcivler, Burdan Yumurta civciv yetiştirme tesisinden veteriner hekimler tarafından gerekli kontrolleri yapılarak Burdan Yumurta üretim tesisindeki kümeslere taşınmaktadır. Kümeslerimizde yemleme, aydınlatma ve havalandırma sistemleri tam otomasyona dayalıdır. Otomasyon, kümeslerdeki basınç, ısı, nem, su basınç sensörleri ve zamanlayıcılarla sağlanmaktadır. Burdan Yumurta üretim tesislerinde tavuk kümesleri, hayvanın sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için gereken yeterli ve temiz hava ile uygun sıcaklık ortamı açısından son derece elverişlidir. Kümeslerde havalandırma ve ısıtma sistemi sayesinde sıcaklık yılın 12 ayı istenen seviyelerde tutulmaktadır.

KÜMES BİOGÜVENLİK SİSTEMLERİ

Burdan Yumurta üretim tesislerinde, hayvanların sağlıklı bir ortamda yaşamaları için üst düzey biogüvenlik tedbirleri uygulanmaktadır. Tavukların içtiği su depodan çıktıktan sonra iki ayrı filtrenin ardından, UV dezenfeksiyon ünitesinden geçirilerek temizlenmektedir. Tavukların yemleri, Matlı Gıda Grubu’ndan yem üretim tecrübesi ve bu alandaki yasal gereklilikler çerçevesinde temin edilmektedir. Kümeslerdeki tüm uygulamalar çiftlik sorumlusu veteriner hekim tarafından kontrol edilmektedir. Kümeslerde su ve yem tüketimleri, günlük sıcaklık ortalamaları gibi tüm kayıtlar bilgisayar ortamında hassasiyetle takip edilmekte ve kayıt altında tutulmaktadır. Burdan Yumurta üretim tesislerinde sağlıklı yumurta üretimi için gereken tüm şartlar sağlanmaktadır.

Burdan yumurta tesislerinde Yumurta tavuklarının sağlığı için, ihbarı mecburi kanatlı hastalıkları ve gıda güvenliği için olası hastalık etkenlerinin engellenmesi adına etkili bir Biyogüvenlik Programı uygulanmaktadır.

YUMURTA GRAMAJLANDIRMA VE PAKETLEME TESİSİ

Burdan Yumurtalar, yumurta üretim tesisindeki kafeslerden dış ortam şartlarından etkilenmeden kapalı tüneller vasıtasıyla konveyör bantlar üzerinde yumurta gramajlandırma ve paketleme tesisine gelmektedir.

KİRLİ – KIRIK AYRIMI

Bantlar üzerinde tam otomatik tasnif ve paketleme makinesine gelen yumurtalar, ilk olarak tam otomasyon sistemli kirli-kırık detektöründe ayrıma girer, ardından yumurta dış yüzeyindeki zararlı mikroorganizmaların yok edilmesini sağlayan UV sisteminden geçer. UV Sistemi Yumurta kabuğu geçirgen bir yapıya sahiptir. Üzerinde oluşan mikroorganizmalar zamanla yumurtanın içerisine girerek, ömrünün azalmasına ve daha çabuk bozulmasına yol açmaktadır. Burdan Yumurta üretim tesislerinde uygulanan UV işlemi, yumurta üzerindeki tüm zararlı mikroorganizmaların tamamen yok edilmesini sağladığı için yumurtanın kalitesini artırmakta ve raf ömrünü uzatmaktadır.

GRAMAJLANDIRMA

Burdan Yumurta üretim tesislerinde zararlı mikroorganizmalardan arınan yumurtalar, ardından gramajlandırma bölümüne geçer. Bu bölümde yumurtalar 0,01 gr. hassasiyetle el değmeden tek tek tartılır. Tartım sonucuna göre yumurtalar sınıflandırılır. Bugün dünyadaki en son teknolojiye sahip olan Burdan Yumurta üretim tesislerindeki tasnif makinesi ile saatte 120.000 adet yumurta toplanabilmektedir. Yumurtaları gramajlarına göre ayıran tasnif makinesi, talebe göre 6’lı, 10’lu, 15’li, 30’lu ambalaj dolumu yapmaktadır. Tasnif ve gramajlama yapan bu makineler sayesinde, yasal mevzuat kapsamındaki gramaj aralığına uygun ambalajlama gerçekleştirilmektedir. Ürün Takibi Sınıflandırılan yumurtalar, paketlenmeden önce üretildikleri kümeslerin numaraları, üretildiği günün izlenebilirliği ve yetiştirme metodu kodu yumurta kabuğu üzerine işlenir. Daha sonra paket üzerine de yumurtanın izlenebiilirliği , son kullanma tarihi, parti numarası yazılarak, üretilen tüm ürünler kimliklendirilir. Ürün takip sistemi, müşteri memnuniyeti ve gıda güvenliğini ön planda tutan Burdan Yumurta, bu şekilde ürünlerinin izlenebilirliğini sağlamaktadır.

SAĞLIĞINIZ İÇİN GÜVENLİ YUMURTA

Burdan Yumurta’nın tasnif paketleme merkezi “Uluslararası Gıda Güvenliği Standardı” olan (British Retail Consortium) BRC ve ‘’Uluslararası Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ‘’ olan FSSC 22000 (Food Safety System Certification) Belgelerine uygun olarak üretim yapmaktadır.

BRC (Uluslararası Gıda Güvenliği Standardı) ,FSSC 22000 ( Uluslararası Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi) belgelerine sahip ilk yumurta tesisi ünvanını alan Burdan Yumurta, TSE ve Diyanetten onaylı Helal sertifikasını da almaya hak kazanan ilk yumurta tesisidir. Müşterilerden gelen bildirimlere profosyenol ve daha hızlı dönüş sağlamak için ISO 10002 (Müşteri

Memnuniyeti-Şikayet Yönetim Sistemi) belgesine sahip olan Burdan Yumurta müşterilerinden gelen dönüşlere önem vererek tasnif ve paketleme yapmaktadır.

Burdan yumurta tesislerinde Yumurta tavuklarının sağlığı için, ihbarı mecburi kanatlı hastalıkları ve gıda güvenliği için olası hastalık etkenlerinin engellenmesi adına etkili bir Biyogüvenlik Programı uygulanmaktadır.

Burdan Yumurta tesislerinde “Sürekli Mükemmelleştirme Sistemi” gereği Uluslararası Gıda Güvenliği Standardılarını uygulayarak bitkisel yemlerle beslenen tavuklardan üretilen yumurtamızın koku ve lezzeti ayırt edici özelliğidir.

Burdan Yumurta aynı zamanda çevreye olan duyarlılığı ile yenilenebilir enerji kaynaklarına da yatırım yapmış ve Eylül 2020 tarihinde GES (Güneş Enerji Santrali) yatırımını bünyesindeki Verim Gıda Ürünleri A.Ş şirketinin Burdan yumurta üretim tesisleri ve yarka üretim tesislerinde gerçekleştimiştir.Bursa’da UEDAŞ bölgesinde kabul görmüş en yüksek kapasiteli GES proje olarak kayıtlara geçmiş olan bu yatırımının DC kapasitesi 3.975 kWp dir.

Bu yatırımı ile Burdan yumurta üretim tesislerinde yıllık 4.800.000 kWh /yıl elektrik üretimi , 2.117.000 kg/yıl C02 emisyonunu engellemesi ve 412,6 TEP/yıl ( TEP = Toplam Eşdeğer Petrol ) karşılığı üretim hedefi ile bir ilki daha gerçekleştirmiştir.