Bizden Haberler

BURDAN KAPASİTEYİ YILLIK 660 MİLYON YUMURTAYA YÜKSELTECEK

30 12 2015

Matlı Gıda Grubu bünyesinde 2010 yılından bu yana üretimlerini sürdüren Burdan Yumurta, üretim teknolojilerinin yanı sıra biyogüvenlik, güvenli gıda üretimi ve kapasite artırımına yönelik yatırımlarla pazardaki etkinliğini artırmayı hedefliyor. Burdan Yumurta'nın 2017'ye kadar 25.7 milyon liralık üç yatırım yapacağını açıklayan Matlı Gıda Grubu Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yıldızhan, inşa edecekleri civciv kümesi yatırımı ile üretim kapasitesini yıl sonunda yüzde 10 artırarak, yıllık 660 milyon yumurta üretimine ulaşacaklarını kaydetti.

İnşa edecekleri civciv kümesi yatırımı ile üretim kapasitelerini artırmaya hazırlandıklarını belirten Ümit Yıldızhan, bu yatırım ile iç pazardaki ulusal zincir marketlerdeki pazar paylarını yükseltmeyi hedeflediklerini dile getirdi. 2013 yılında 531 milyon olan yumurta üretimlerini 2014 yılında 604.9 milyona, cirolarını ise 118.3 milyon TL'ye ulaştırdıklarını kaydetti. Yıldızhan: "2015 yılı hedeflerimiz içinde yeni inşa edeceğimiz civciv kümesi yatırımı ile üretim kapasitemizi yüzde 10 artırarak, yıllık 660 milyon yumurta üretimine ulaştırmak var. Ancak öncelikli hedefimiz sürü ortalama yaşlarını gençleştirerek, daha kaliteli yumurta üretmek ve pakete giren A sınıfı yumurta miktarını artırmak olacak" dedi. Ümit Yıldızhan, dış pazarda ise Ortadoğu, Afrika ve Körfez ülkelerinde yeni pazarlara açılmak istediklerini bildirdi. Planlanan yatırımlarla ilgili de bilgi veren Yıldızhan, 2017 yılına kadar tamamlayacakları 25.7 milyon liralık üç yatırımla 40 kişiye yeni iş olanağı sağlayacaklarını ifade etti. Yıldızhan, şöyle devam etti: "2016 yılı içinde saatte 120 bin yumurta kırma, saatte 5 ton pastörizasyon kapasiteli likit yumurta tesisi ve günde 210 bin kilogram işleme kapasiteli gübre tesisi yatırımına başlanacak. Bunun yanında iç pazardaki müşteri eğilimleri doğrultusunda free range ve organik yumurta üretim kümesleri yatırımı da planlanıyor. Civciv yatırımımızın 2015 yılı sonuna kadar bitirmek istiyoruz. Bu yatırım, 2 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 4 bin metrekarelik alana sahip. Yatırımın bedeli ise 3.5 milyon TL'yi bulacak." 2016 yılından itibaren kurulmasını planladıkları gübre tesisinin 80 bin metrekarelik arazi üzerinde 20 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacağını kaydeden Ümit Yıldızhan, bu yatırımın 9.7 milyon liraya mal olacağı bilgisini verdi. Yıldızhan, 12.5 milyon liraya mâl olacak likit yumurta ve pastörizasyon tesislerinin de 20 bin metrekarelik arazi üzerinde 5 bin metrekarelik kapalı alanda kurulacağını dile getirdi.

Cironun yüzde 20'si ihracattan

Burdan Yumurta'nın 2010 yılından bu yana Irak başta olmak üzere Suriye, Azerbaycan, Gürcistan, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Ürdün, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Arnavutluk ve Makedonya'ya ihracat yaptığını anlatan Ümit Yıldızhan, yıllık cironun yüzde 20'sini ihracattan sağladıklarına dikkat çekti. Matlı Gıda Grubu bünyesindeki Burdan Yumurta'nın kurulduğu günden bu yana üst düzey üretim teknolojileri, biyogüvenlik ve güvenli gıda üretim tedbirlerini uyguladığına dikkat çeken Yıldızhan, global gıda güvenliği alanında BRC (British Retail Concortium), FSSC 22000 (Food Safety System Certifıcation), ISO 10002 Müşteri İlişkileri ve Memnuniyeti Sertifikası, HACCP (Üretimde Tehlikeli Kritik Kontrol Noktaların Analizi), HELAL, TSE, İMO Control belgelerine sahip olduklarını, özellikle BRC ve ISO 10002 belgelerine sektörde sadece Burdan Yumurta'nın sahip olduğunu ifade etti. Yıldızhan, tüketici alışkanlıklarının dünyada olduğu gibi Türkiye'de de değişmeye başladığına işaret ederek, tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin nasıl üretildiği ve güvenliği konusunda bilgi sahibi olması gerektiğini vurguladı. Özellikle bu yıl ortaya çıkan kuş gribi krizinden sonra biyogüvenlik önemi ve avantajının sektörde anlaşıldığına vurgu yapan Ümit Yıldızhan, şöyle devam etti: "Bakanlık, özellikle biyogüvenlik konusunda denetim ve kontrollerini artırmalı. Buna ilave, biyogüvenlik uygulamalarını canlı olarak üreticiye göstermeli ve eğitmeli. Türkiye'de üretilen yumurtanın yüzde 52'si 60 bin tavuk kapasitenin altındaki çiftlik ve kümeslerde üretiliyor. Bu tür işletmeler biyogüvenlik açısından eksik, denetimden uzak olmasının yanında büyük işletmeler için de risk oluşturuyor. Dolayısıyla bu işletmelerde biyogüvenlik öne çıkıyor." Özellikle son yıllarda devlet tarafından da kırsal kalkınma kapsamında desteklenen serbest gezen tavukçuluğun sektör için hastalıkların yayılması ve biyogüvenlik riski konusunda tehlike oluşturduğunu belirten Yıldızhan, "Bu tür 50 ila 500 tavuk kapasiteli aile işletmelerinin devlet tarafından kontrolü, denetimi ve aşılanması hastalıkların yayılmasının önlenmesi açısından önemli" diye konuştu.

"Kuş gribi ihracat kapılarını kapattı"

Kuş gribinin beyan edilmesi ile tüm ihracat kapılarının kapandığını ve oluşan üretim fazlalığından dolayı iç pazarda fiyatların kayda değer derecede düştüğünün altını çizen Ümit Yıldızhan, "Kuş gribiyle sınırların kapanmasının yanı sıra Irak'ta tüketimin azalması, Ukrayna ve İran gibi ülkelerin düşük fiyatlarla bu pazara girmesi ile küresel üretimde 10'uncu ihracatta ise üçüncü sırada yer alan ancak ihracatının yüzde 75'ini Irak'a yapan Türkiye'nin dar bir alanda ihracat yapmasından dolayı iç pazar fiyatları geriliyor. Türkiye, yumurta ihracatını geniş bir perspektife yaymak zorunda" açıklamasını yaptı. Küresel yumurta ihracatında üçüncü sırada olmasına rağmen toz yumurta ithal ettiklerinin altını çizen Ümit Yıldızhan, şunları kaydetti: "Tüm bu sorunların asıl nedeni planlama. Plansız bir şekilde yumurta üretimi artıyor. Bunun sonucunda fiyat istikrarı bozuluyor. IPARD destekleri üretimin artırılmasında önemli bir faktör. Bu desteklerin artık üretim artırımından öte kaliteye, nitelikli yumurta üretiminde, nitelikli insana ve biyogüvenlik önlemlerine verilmeli, kullanılması sağlanmalı ve denetlenmeli. Devlet tarafından denetim mekanizması sıkı bir şekilde çalıştırılmalı ve arkasına irade koymalı."